Newtown Pool League

FINALS DAY 2018

A very successful Finals Day was held on Sunday 22nd April, 2018 and there were the usual mix of exciting finals, but in particular the Ladies and Mens Singles Finals captured the large crowd watching, with plenty of cheering on and applause. Well done and big congratulations to all the finalists who are pictured below.

Photographs by kind provision of Richard “Curly” Evans

 

Premier League Champions – BUCK A         Premier League Runners-up  –  JOCKEY A

   

Division Two Champions  –  MONTY TYRES     Division Two Runners Up  –  SHUTTLE FLYERS

   NO PICTURE

Division Three Champions  –  RED LION              Division Two Runners-Up  –  CEFN COCH A

                 

Premier Division Player of the Year                 Premier Division Player of Year Runner Up

DREW HUGHES (BUCK A)                                          ED LEWIS (LLANBADARN)

         

Division Two Player of the Year                           Division 2 Player of  Year Runner Up

BARRY BELLIS (MONTY TYRES)                               CARL WILLIAMS (MONTY TYRES                    

Division Three Player of Year                     Division 3 Player of Year R/Up

NEIL MITCHELL (BELL HOTEL)                     RICHARD WYATT (RED LION)

                  

DIVISIONAL SINGLES KNOCKOUT WINNERS

PREMIER: Matt Davies (Jockey A)  DIV 2: Aron James (Footpoolers)  DIV 3: Jamie Huxley (Cefn Coch)

 

League Cup Champions  –  LION A                 LEAGUE CUP RUNNERS-UP  –  Full Montys

  

GORDON PRICE CUP CHAMPIONS                     GORDON PRICE CUP R/Up

Full Montys                                                                           Buck B

 

CONSOLATION CUP CHAMPIONS             CONSOLATION CUP RUNNERS UP

Jockey A                                                                       Red Lion

    NO PICTURE

PREMIER DIVISION KO CUP CHAMPIONS        PREMIER DIVISION KO R/ Up

Nomads                                                                                      Jockey B

   
DIVISION 2 KO CUP CHAMPIONS                    DIVISION 2 KO CUP R/ Up

The Herbs                                                                           Monty Tyres

   

DIVISION 3 KO CUP CHAMPIONS                              DIVISION 3 KO CUP R/ Up

Queens Head B                                                                            Monty Minions

   

MIXED DOUBLES CHAMPIONS                          MIXED DOUBLES RUNNERS-UP

Dave Powell & Zara Powell (Horse & Jockey)              Laura Jones & Drew Hughes (Buck Inn)

    

THREESOMES CHAMPIONS                              THREESOMES RUNNERS UP

Lee Harris, Luke Mumford, Drew Hughes                 Carl Williams, Matt Rawsthorne, Barry Bellis

         

YOUTH LEAGUE AWARDS

League Winner – Cole Bedford; League R/Up – Luke Mumford; Plate Winner – Callum Bishop

  

LADIES SINGLES CHAMPION                  LADIES SINGLES RUNNER-UP

Rosie Morgan-Penny (Sporty Newbees)            Laura Jones (Buck B)

 

SINGLES CHAMPION        SINGLES RUNNER-UP

Carl Clarke (Herbert A)                    Bob Pritchard (Full Montys)

 

Leave a Reply